Teknolojinin bize kattıkları ve bizden aldıkları

2016-01-07 12:12:00

      

     Merhaba arkadaşlar, ilk konumuz milenyum çağı itibariye ‘Teknoloji ’üzerine olacak. Kendimce olan fikirlerimi, yorumumu buraya yansıtacağım. Umarım okurken keyif alırsınız.

          

            21. yüzyıl itibariyle teknoloji tüm dünyada vazgeçilmez bir araç halini çoktan almış durumdadır. İş hayatı, sosyal hayat, kültür alanında kısacası her alanda bize yardımcı olan teknolojinin tabi ki fazla kullanımı sonucunda farklı bir konuma gelmek kaçınılmaz olur.

            Eskiden yaşamda hemen hemen her şey daha zor durumdayken teknolojinin gelişmesiyle artık her şey daha kolay hale geldi. Örneğin; ulaşım alanında, yaya olarak veya atlarla uzunca yollar gidilirken şimdilerde en basit ve kısa zamanda istenilen yere varılabilmektedir. Bir mektup yazılıp yollandığında günler hatta aylar sonrasını beklemek gerekmekteydi. Şimdi ise bu iş dakika hatta saniyemizi alıyor desek yanlış olmaz. Dünyanın diğer ucuna istediğimiz bilgiyi ulaştırabilmek bu anlamda insanoğluna çok büyük bir kolaylık sağlamaktadır.

 

           Dediğimiz gibi teknolojinin birçok alanda faydaları olduğu gibi elbette ki zararları da olacaktı. Bunları çoğu zaman etrafımızda görmekteyiz ve bazen bunun farkında bile olmayabiliriz. Bu anlamda burada dikkat bizim için en önemli etkendir. Örneğin internet karşısında gereğinden fazla durması hem insan sağlığını etkilemekte hem de sosyal fobi meydana getirmektedir.

 

           Teknolojinin uluslar arası ilişkilerde de yarar ve zararlarından elbette ki bahsetmek mümkün. Zira zararları büyük sonuçlar doğurabilmektedir. Buna şu günlerde gündemde olan Kuzey Kore’nin nükleer denemesini(hidrojen bombası denemesi) örnek gösterebiliriz ya da bir diğer ülkenin teknolojik sistemler üzerinden siber saldırı yaparak sitelerin çökertilmesi veya aksatılması hedeflendiğini de diyebiliriz. Bu ve buna benzer nedenler insan yaşamını olumsuz şekilde etkilemektedir.

 

            Aslına bakarsanız bu satırlar uzayıp gidebilirdi ancak ben burada kısaca özetlemek istedim. Her şeyin fazlası zarar dendiğini hiçbir zaman unutmamalı, her şeyi dozunda yapmalıyız. Unutmayalım zaman çok değerlidir ve bu zamanı gereğinden fazla şeyler için tüketmemek, kendimize, çevremize ve en önemlisi Çocuklarımıza ayırmak gerekmektedir. Çünkü onlar bizim geleceğimizdir.

 

            Saygı ve sevgiyle kalın …

 

          

 

 

 

 

0
0
0
Yorum Yaz